- Webshop >
- DOPLNKY VÝŽIVY >
- Minerály
Minerály
Minerály je skupina prípravkov v ktorej sa nachádzajú minerálne látky ovplyvňujúce správnu funkciu jednotlivých procesov v tele. Nedotatok tých minerálnych látok sa môže prejaviť na našom celkovom psychickom a fyzickom zdraví.
Majú výrazny vplyv na kognitívne funkcie, imunitu, pohybový aparát, metabolizmus, nervový systém. Nízka respetíve znížená hladina sa môže prejavovať únavou, zlou kvalitou nechtov, vlasov a i zlou kvalitou pleti. Najlepšia prevencia pred nízkou hladinou minerálov je vyvážená strava a dopomôcť je možné aj výživovými doplnkami.
Minerlálne látky rozdeľujeme na makrominerálne a mikrominerálne.
Makrominerálne látky:
Denny príjem pri týchto mineráloch by mal byť vyšší ako je 100 mg.
Vápnik patrí medzi minerálne látky, ktoré sú nevyhnuténé pre prenos nervových vzruchov, svalovú kontrakciu, správnu zrážanlivosť krvi, prevencia rozvoju osteoporózy (redunutie kostí) a podieľa na na stavbe zubov a kostí. Medzi nejbohatšie zdroje vápnika patria predovšetkým mliečne výrobky, konzervované ryby, orechy, semená a aj niektoré druhy listovej zeleniny. Odporúčaná denná dávka je 800 mg.
Fosfor je rovnako dôležitý ako vápnik pre udržanie zdravých zubov, kostí a podporuje látkovú premenu potrebnú na tvorbu energie. Medzi potraviny bohaté na fosfor sú orechy, mlieko, obilniny, niektoré semená, kuracie, morčacie a bravčové mäso, plody mora. Odporúčaná denná dávka je 700 mg.
Horčík má výrazný vplyv na správnu funkciu svalov, nervového systému, prenos nervových vzruchov a svolovú kontrakciu. Je dôležitý na uvolnenie svalových kŕčov, preto je veľmi vyhľadávaným doplnkom výživy u športovcov. Ďaľším benefitom je zníženie únavy a vyčerpania, pomáha k správnej funkcii psychiky, syntéze bielokovín a pomáha s udržaním zdravých zubov a kostí. Všetky tieto zdravotné benefity, ktoré prináša ho radí medzi najdôležitejšie mienrálne prvky. Medzi najbohatšie zdroje patria celozrnné obilniny, strukoviny, orechy, semená, kakao, listová zelenina. Nedostok tohto minerálu je vhodné doplniť doplnkami výživy. Odporúčaná denná dávka je 375 mg.
Draslík má výrazný vplyv na hydratáciu tela, čo výrazne ovplyvňuje výkon, prispieva k udržaniu normálneho krvného tlaku a správnej funkcii svalov a nervovej sústavy. môžeme príjmať napríklad v ovocí, predovšetkým banány, pomaranče a marhule, ďaľej v špenáte, brokolici, zemiakoch, strukovinách a aj v mlieku. Odporúčaná denná dávka sú 2 g.
Sodík nájdeme v každej domácnosti. Základným zdrojom sodíka je napríklad klasická kuchynská soľ. Sodík sa podieľa na hydratácií a tak môže súvisieť aj s výkonom, preto je veľmi dôležitý aj pre športovcov. Jeho poklesom v tele sa pri športe môžu objaviť kŕče. Nadmerné množstvo môže viesť k vysokému krvnému tlaku a zdravotným probémom, preto treba byť opatrný a nemali by ste to preháňať s jeho príjmom. Odporúčaná denná dávka sú 2 g.
Chlór prispieva k správnemu tráveniu a môže byť kľúčový pre ľudí s tráviacimi tažkosťami. Hlavnim zdrojom je chlorid sodný, čiže kuchynská soľ. Denná dávka je 800 mg.
Mikrominerálne látky:
Príjem týchto mikrominerálnych látok by sa mal denne pohybovať medzi 0-100 mg.
Železo má výrazný vplyv na optimálne fungovanie imunity, kognitívne funcie, správnu tvorbu červených krviniek. Veľmi výrazný vplyv má aj pri znižovaní únavy. Železo nájdeme v potravinách ako je mäso, ryby a listovej zelenine. Odporúčaná denná dávka je 14 mg.
Zinok udržuje zdravú pokožku, nechty, vlasy, pomáha pred oxidačným stresom, udržuje normálnu hladinu testosterónu, má vplyv na plodnosť a reprodukčné procesy a prispieva k správnemu fungovaniu imunity. Bohatými zdrojmi zinku sú mäso, strukoviny a celozrné výrobky. Odoporúčaná denná dávka sú 10 mg.
Selén udržuje zdravé vlasy a nechte, prispieva k fungovaniu imunity, štítnej žľazy, chráni bunky pred oxidačným stresom a prispieva aj k správnej spermatofenóze. Morské plody, vajcia, mlieko a orechu sú bohaté na túto minerálnu látky. Odporúčaná denná dávka je 55 μg.
Meď vplýva na fungovanie imunity, pigmentáciu vlasov a pokožky a udžuje zdravé spojivové tkanivá. Radí sa medzi látky, ktoré pomáhajú chrániť telo pred oxidačným stresom a majú vply na fungovanie nervového systému. Vyskytuje sa v rybách, morských plodoch a bohatým zdrojom sú aj orechy. Denná dávka je 1 mg.
Jód sa radí medzi minerálne látky vplývajúce na kognitívne funcie, správne fungovanie nervového systéme, tvorbe hormónov štítnej žľazy. Nájdeme ho v morských plodoch a soli s obsahom jódu.
Chróm udržuje normálnu hladinu glukózy v krvi. Využíva sa ľudmi pri chudnití aby znížili chuť na sladké. Nájdeme ho v mäse, syroch a orechoch. Denná dávka je 40 μg.
Medzi ostatné mikrominerálne látky patria fluór, kobalt, mangán, molybdén.
Každá minerálna látky a vitamíny majú svoju nezastupiteľnú úlohu v organižme a preto je dôležité ich príjem nepodceňovať.
Minerály a vitamíny idú spolu ruka v ruke.